Żelazko ze stopą ceramiczną – jak skutecznie można je wyczyścić?

image

Żelazka ze stopami pokrytymi ceramiką różnią się od swoich stalowych odpowiedników lekkością, są wygodne w użytkowaniu i doskonale wygładzają rzeczy w najtrudniej dostępnych miejscach. Jednak pojawienie się nawet niewielkiego zabrudzenia elementu prasującego urządzenia prowadzi do pogorszenia jego właściwości użytkowych, dlatego urządzenie należy okresowo czyścić, podobnie jak pozostałe sprzęty AGD.

Przyczyny zanieczyszczenia urządzeń z powłoką ceramiczną

Jednym z powodów tworzenia się płytki i plam na stopie urządzenia elektrycznego jest używanie podczas prasowania zwykłej wody z kranu. Oprócz obecności różnych soli taka ciecz może zawierać cząsteczki rdzy i inne zanieczyszczenia. Podczas korzystania z funkcji pary w żelazku woda wrze i tworzy twardą, nierozpuszczalną powłokę wewnątrz i na zewnątrz urządzenia. W przypadku braku regularnego samooczyszczania urządzenia będzie się stopniowo gromadzić osad, co doprowadzi do pogorszenia ciśnienia wychodzącej pary podczas pracy urządzenia oraz pogorszenia jakości prasowania. Jak czyścić żelazko? Żelazko należy czyścić bardzo ostrożnie przy użyciu miękkich szmat, gąbek i detergentów bez cząstek ściernych. Istnieje wiele specjalnych środków chemicznych, które mogą pomóc w utrzymaniu stopy żelazka w idealnej czystości, ale do usuwania plam nadają się również domowe środki: cytryna, amoniak, ocet i inne.

Środki czyszczące do ceramiki

Preparaty i substancje, które są używane do usuwania płytki i tłuszczu z powierzchni szklano-ceramicznych, mogą być używane do tych samych celów w przypadku żelazek natryskowych. Amoniak pozwala skutecznie usunąć kamień, osady węglowe oraz nadać połysk powierzchni urządzenia.

• do pojemnika z rozpylaczem wlać 200 ml ciepłej wody i dodać 50 ml amoniaku, kilkakrotnie wstrząsnąć naczyniami, mieszając składniki;

• włącz żelazko, poczekaj, aż trochę się nagrzeje, wyłącz zasilanie;

• należy rozpylić preparat na powierzchni prasowania, pozostawić na 10 minut;

• wytrzyj zabrudzone miejsca wilgotną gąbką; Nadtlenek wodoru Ta metoda jest całkowicie bezpieczna dla kruchej ceramiki.

Procedura z użyciem 3% nadtlenku wodoru:

• należy ustawić urządzenie w pozycji pionowej. Jeśli niedawno prasowałeś rzeczy za pomocą urządzenia, pozwól mu całkowicie ostygnąć;

• należy następnie zwilżyć wacik lub chusteczkę higieniczną w preparacie w płynie i lekko docisnąć, aby usunąć osad nazębny z powierzchni grzewczej.

• włącz żelazko, ustaw tryb pracy w wysokiej temperaturze; • prasuj wilgotny materiał, aż podeszwa będzie czysta;

Sok cytrynowy

Małe, świeże plamy tłuszczu lub nalot na żelazku można szybko usunąć świeżą cytryną:

• należy wycisnąć sok z połowy owocu (lub użyć całego cytrusa w zależności od obszaru zanieczyszczenia) i wymieszać z niewielką ilością wody;

• namoczyć wacik w kwaśnym płynie i przetrzeć problematyczne miejsca na zimnej stopie urządzenia. Ocet winny Jest to naturalny środek zawierający kwas octowy klasy spożywczej. Jest szeroko stosowany nie tylko do gotowania, ale także do czyszczenia i dezynfekcji powierzchni wykonanych z różnych materiałów. Do pokrycia ceramicznego zaleca się stosowanie octu stołowego 6-9%, ponieważ substancja o wyższym stężeniu kwasu może uszkodzić powierzchnię podeszwy.

Procedura czyszczenia jest podobna do procedury z użyciem soku z cytryny:

• podgrzej żelazko tak bardzo, jak to możliwe, wyłącz zasilanie;

• należy namoczyć szmatkę w occie i delikatnie wyczyścić poplamiony obszar ceramicznej powierzchni;

• wacikami bawełnianymi zanurzonymi w kwaśnym roztworze potraktuj otwory, aby para mogła uciec;

• podłącz urządzenie z powrotem i wyprasuj niepotrzebną czystą szmatkę lub przedmiot.