Stacja pogodowa i termometr pokojowy - na co zwrócić uwagę?

image

Stacja pogodowa to wieloskładnikowe urządzenie konsumenckie do zbierania lokalnych informacji pogodowych, które wykorzystuje różne typy czujników.

Jak wybrać domową stację pogodową

Innowacje w świecie technologii upraszczają nasze życie. Dotyczy to również prognozy pogody, która pomaga nam sporządzić plan działania na najbliższą przyszłość, a także zdecydować o wyborze ubrań. I tu pojawia się pytanie: „Po co nam domowa stacja pogodowa, skoro wszystkie prognozy są w Internecie?” Odpowiedź jest prosta - jedną z głównych funkcji domowej stacji pogodowej jest lokalna prognoza pogody, która opiera się na gromadzeniu i analizie własnych danych pogodowych. Stacja pogodowa może przewidzieć pogodę na określonym obszarze na następne 12/24 godziny. Jednak stacja pogodowa przydaje się również do celów domowych: dzięki zewnętrznym czujnikom możesz kontrolować temperaturę i wilgotność powietrza we wszystkich pomieszczeniach twojego domu, co pozytywnie wpływa na taki czynnik jak poziom komfortu cieplnego, a także pomoże zapobiec pojawieniu się pleśni.

Jak wybrać domową stację pogodową

Stacje pogodowe dzielą się na: mechaniczne i elektroniczne. Analogowa stacja pogodowa łączy w sobie zestaw urządzeń, takich jak barometr mechaniczny, higrometr mechaniczny oraz termometr cieczowy lub mechaniczny. Najczęściej urządzenia te zdobione są w drewnianej obudowie z wykorzystaniem metalu, ozdobnego kamienia i szkła, co nadaje stacji pogodowej klasyczny, solidny wygląd.

Mechaniczna stacja pogodowa

Aby uzyskać bardziej obszerny zbiór danych i wyświetlać różne informacje, najlepiej jest wybrać elektroniczną stację pogodową, która jest urządzeniem cyfrowym z monochromatycznym lub kolorowym wyświetlaczem. Aby zbierać dane pogodowe z różnych punktów na określonym obszarze, można uzupełnić jednostkę główną elektronicznej stacji pogodowej o bezprzewodowe czujniki zewnętrzne, które można zainstalować w odległości do 200 metrów w zasięgu wzroku. W ten sposób można wyświetlać informacje (liczby, wykresy słupkowe) o temperaturze, wilgotności względnej i ciśnieniu atmosferycznym zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, w garażu, magazynie, szklarni lub w każdym innym miejscu, w którym zainstalowany jest czujnik zewnętrzny. Możesz również dodatkowo zainstalować deszczomierz, anemometr i wiatrowskaz. Główne czujniki wyposażenia stacji pogodowej to:

Termometr - Mierzy temperaturę powietrza w zakresie od -40 ° do + 80 ° C. Analogowe stacje pogodowe są wyposażone w termometr mechaniczny lub cieczowy. Stacja pogodowa ze zdalnym czujnikiem termometru. Higrometr - Mierzy wilgotność względną powietrza. Jest to również jeden z głównych parametrów poziomu komfortu. Stacja pogodowa ze zdalnym czujnikiem wilgotności. Barometr - Mierzy ciśnienie atmosferyczne. Wskaźnik opadów. Anemometr i wiatrowskaz - Mierzy prędkość i kierunek wiatru

Najczęściej transmisja danych pomiędzy czujnikiem zewnętrznym a jednostką główną stacji pogodowej odbywa się z częstotliwością 433 MHz. Mobile-Alerts to dotykowy system monitorowania domu, który można rozszerzyć o różne czujniki, takie jak czujnik otwarcia okna lub czujnik wycieku wody.