Skaner do negatywów – co brać pod uwagę podczas zakupu?

image

Każda rodzina ma swoją własną historię, a każda historia ma swoje własne fotografie: stare kolorowe odbitki, zabytkowe czarno-białe fotografie, negatywy i folie. Digitalizując stare zdjęcia, tchniesz w nie nowe życie, możesz je łatwo retuszować i kategoryzować, a następnie umieszczać w dogodnym miejscu.

Digitalizacja zdjęć za pomocą telefonu

Do zeskanowania starego zdjęcia zwykle nie wystarczy użyć aparatu w telefonie. Powstałe zdjęcie będzie najprawdopodobniej zniekształcone z powodu nierównomiernego położenia telefonu, a na samym zdjęciu widoczne będą niepożądane odbicia i odblaski. Aby pozbyć się tych problemów, wystarczy skorzystać ze specjalnej aplikacji. PhotoScan by Google Photos to całkowicie darmowa aplikacja do digitalizacji zdjęć. Najpierw po prostu zrób zdjęcie. Następnie należy na przemian kierować aparat telefonu na cztery punkty wzdłuż krawędzi zdjęcia - za każdym razem aplikacja automatycznie wykona nowe zdjęcie. Po zakończeniu procesu skanowania aplikacja łączy wszystkie wersje w jedną, eliminując odblaski i odbicia, a także korygując kolory i zniekształcenia. PhotoScan ma wiele analogów, więc na pewno znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie.

Czy do digitalizacji zdjęć lepiej jest użyć skanera lub aparatu?

Bardziej zaawansowanym sposobem do digitalizacji za pomocą telefonu jest użycie aparatu. Będziesz potrzebował obiektywu makro, aby podejść wystarczająco blisko, a sam aparat powinien być równoległy do powierzchni. Do oświetlenia można użyć lampy stołowej, a najlepiej dwóch - po jednej z każdej strony. Naturalne światło z okna też jest w porządku. W związku z tym tylko wydrukowane zdjęcia mogą być digitalizowane. Aby zdigitalizować film, zamiast lamp należy użyć lightboxa. Skanery to znacznie lepszy sposób na digitalizację starych fotografii. W przypadku skanera płaskiego zdjęcie umieszczane jest na szybie, po czym specjalne oprogramowanie generuje wstępną wersję, następnie dobierane jest odpowiednie kadrowanie, rozdzielczość i głębia kolorów, po czym gotowy obraz zapisywany jest na dysku twardym. Skaner można również wykorzystać do digitalizacji klisz.

Oprócz zwykłych skanerów płaskich istnieją specjalne skanery do filmów i negatywów, zwykle wyostrzone do formatu 35 mm, chociaż niektóre modele pozwalają na pracę z większymi formatami. Rolka filmu jest podawana na wejściu takiego skanera, a następnie skanowana klatka po klatce.

Jak dostosować balans kolorów

Jeśli zdigitalizujesz zdjęcie przy użyciu sztucznego oświetlenia, istnieje szansa, że w rezultacie pojawi się żółty / pomarańczowy odcień. Dzieje się tak, ponieważ aparat jest ustawiony na fotografowanie w świetle dziennym w trybie standardowym, a sztuczne światło często ma cieplejszy odcień. Ustawiając automatyczny balans bieli, najprawdopodobniej uzyskasz akceptowalny wynik, jednak w niektórych przypadkach warto ustawić go ręcznie. Światło dzienne i elektroniczne lampy błyskowe mają temperaturę 5000 K, a żarówka ma temperaturę 2700-3000 K. Ustaw ręcznie odpowiednią temperaturę i zobacz, czy to pomoże. Inną opcją jest użycie świetlówek, które mają po prostu temperaturę około 5000 K. Możesz również zawsze skorygować balans bieli podczas przetwarzania końcowego w Lightroomie.