Parownica do ubrań

image

Parownica to jeden z nowych typów urządzeń gospodarstwa domowego, który pielęgnuje powierzchnie tkanin za pomocą pary.

Cel i zasada działania

Nazwa techniki zawiera zasadę jej działania - czyszczenie i wygładzenie powierzchni uzyskuje się poprzez obróbkę odzieży parą. Charakterystyczną cechą konstrukcji urządzenia jest obecność zbiornika wodnego, w którym podczas ogrzewania do temperatury wrzenia woda zamienia się w parę. Strumień pary wlatuje na powierzchnię przez dysze, dzięki wysokiemu ciśnieniu i kierunkowemu przepływowi pary materiał „zmiękcza” i wygładza. Używanie steamera ma kilka zalet w porównaniu z tradycyjnym prasowaniem:

• ostrożnie obchodzi się z tkaniną - urządzenie jest niezastąpione, jeśli potrzebujesz delikatnej pielęgnacji;

• dobrze usuwa plamy i zabrudzenia;

• neutralizuje nieprzyjemne zapachy;

• nie pozostawia zmarszczek i błyszczących plam na tkaninie;

• pozwala wygładzić zasłony i tiule bez zdejmowania ich z miejsca montażu.

Te sprzęty gospodarstwa domowego są wygodne w pracy: nie ma potrzeby przygotowywania miejsca pracy i zdejmowania ubrań z wieszaków - tę zaletę wysoko cenią profesjonalne szwaczki i projektanci odzieży. Parownica jest niezastąpiona podczas pracy z designerskimi przedmiotami: para dobrze przenika w trudno dostępne miejsca i nie zepsuje koronek, cyrkonii, skóry, futra czy cekinów. Ta technika nie zastąpi żelazka, ale razem z nią parownica może stworzyć pełnoprawny tandem, nadający się na ubrania, zasłony, tiule i pozwalający poradzić sobie z wygładzeniem dowolnego materiału.

Rodzaje urządzeń i ich funkcje

Ze względu na ich przeznaczenie, funkcjonalność i konstrukcję parowce można podzielić na 4 główne kategorie:

• ręczny

• pionowe;

• odkurzacze parowe;

• profesjonalny.

Typ ręczny przyciąga użytkowników swoją prostotą i łatwością obsługi. Charakterystyczne cechy ręcznych parownic to przystępna cena, kompaktowe rozmiary i mała moc. Jedno napełnienie pojemnika wodą wystarczy na 10-15 minut pracy, co pozwala w szybki i łatwy sposób uporządkować 2-3 rzeczy. Można je nazwać mobilnymi - właściciele chętnie zabierają sprzęt w drogę, bo modele tego typu doskonale sprawdzają się tam, gdzie nie ma możliwości wykorzystania tradycyjnego żelazka. Innym sposobem użycia jest zagotowanie wody na drodze, używając go zamiast czajnika. Druga kategoria to modele pionowe (podłogowe). Tę kategorię należy podzielić na 2 główne podkategorie: pierwsza ma skromniejsze cechy i przystępną cenę, druga ma większą moc, ulepszony sprzęt i wyższą cenę.

Pierwsza podkategoria obejmuje proste modele z jednym trybem pracy, niewielką mocą, niewielkim pojemnikiem na wodę i plastikowym żelazkiem. Prosta parownica na podłodze nie pozwala na uzupełnianie wody podczas pracy, ale doskonale radzi sobie z niewielkim prasowaniem i lekkimi pracami konserwacyjnymi.

Trzecia kategoria łączy zalety parownic i odkurzaczy parowych. Takie urządzenia przyjdą z pomocą tym, którzy chcą osiągnąć sterylną czystość: gorąca para doskonale zabija bakterie i czyści najtrudniejsze zabrudzenia: podłogi wyłożone kafelkami, tłuszcz na powierzchniach kuchennych, lustra i nie tylko.