Jaka maszyna do szycia? Którą wybrać i na co zwracać uwagę przy zakupie

image

Jak wybrać maszynę do szycia do użytku domowego, żeby służyła długo i dobrze działała? Na jakie parametry należy zwrócić uwagę?

Funkcje

Większość maszyn do szycia, które istnieją na współczesnym rynku, jest całkiem wygodnych pod względem jakości, funkcjonalności. Przynajmniej jeśli chodzi o znane, ugruntowane marki. Co więcej, to bogactwo różnych modeli maszyn do szycia może utrudnić wybór, szczególnie dla początkującego. Przed podjęciem decyzji, jaką maszynę do szycia kupić do użytku domowego, warto samemu ustalić, po co jej potrzebujesz i jak planujesz na niej pracować. Odpowiedź na to pytanie jest ważna, aby z jednej strony nie kupować zbyt drogiej jednostki, z której większości funkcji nie będziesz korzystać, a z drugiej strony, aby nie stać się właścicielem maszyny, której funkcjonalność będzie niewystarczająca do realizacji twoich planów. Jeśli potrzebujesz maszyny do wykonywania prostych operacji, na przykład obszywania ręczników lub obrusów, mocowania łaty, szycia prostych ubrań z łatwych w użyciu tkanin, możesz zwrócić uwagę na nie najdroższe modele z podstawowym zestawem funkcji

Jeśli planujesz szyć raczej skomplikowane rzeczy, pracować z trudnymi materiałami, możesz potrzebować więcej operacji i zaawansowanej funkcjonalności. Jeśli jesteś doświadczona w szyciu, dużo i profesjonalnie szyjesz, być może przemysłowa maszyna do szycia jest dla ciebie. Maszyny te są wydajne, drogie i wymagają stacjonarnej stacji roboczej. Początkujący, a nawet najbardziej zaawansowani użytkownicy prawdopodobnie nie będą ich potrzebować.

Wybierz typ sterowania

Maszyna do szycia może być elektromechaniczna lub komputerowa - to dwa rodzaje sterowania. Każdy ma swoje zalety i wady. Maszyny elektromechaniczne były opracowane wcześniej. Zaletami takich maszyn jest prostota urządzenia i naprawa, niezawodność oraz niska cena. W porównaniu do komputerowych mogą wykonywać mniej funkcji i ściegów, ale zazwyczaj dostępny zestaw wystarcza do przeprowadzenia niezbędnych operacji do szycia w domu i pracy z różnymi materiałami.

Komputerowe maszyny można rozpoznać po obecności wyświetlacza na obudowie. W ich urządzeniu znajduje się płyta komputerowa, która przeprowadza ogólne zarządzanie procesem. W maszynach ze sterowaniem elektronicznym może być różna liczba programów i różna ilość pamięci, zależy to od tego, ile linii i funkcji będą wykonywać. Z reguły w takich maszynach jest wiele rodzajów ściegów w porównaniu do elektromechanicznych: różne rodzaje pętli, dziane, owerlokowe, ozdobne ściegi wzorzyste i tak dalej. Takie maszyny są zwykle kilkakrotnie droższe od elektromechanicznych, ale dają też większe możliwości.

Wybierz projekt

Rodzaj czółenka to ważny parametr, jeśli myślimy o tym, jak wybrać maszynę do szycia. W końcu mechanizm wahadłowy jest uważany za jego główne urządzenie! W nowoczesnych maszynach występują trzy rodzaje wahadła

poziomy,

pionowe wychylanie

pionowe obrotowe (obrotowe).

Poziomy - najczęstsza opcja dla maszyn do szycia w średniej kategorii cenowej. Jest wygodny w użyciu: szpulka jest wkładana do haczyka bez bębenka, nić dolną można szybko i łatwo nawlec, a przez przezroczyste okienko widać, ile nici pozostało na szpulce.